Odaberite Stranica

Neophodni predmeti za obuku pletača u lakoj industriji. Glavne osobine profesionalnog krojača. Karakteristike profesije pletenja

Događaj u cijeloj školi" Dreamland"pletenje"

(reprezentacija zanimanja pletilja)

Cilj: priprema dece za svesni izbor zanimanja, njegovanje aktivne životne pozicije kroz implementaciju kreativnost.

Zadaci:

Upoznajte se sa zanimanjem pletača i uslovima za ovo zanimanje;
- Razvijati vidike, estetski ukus, maštu i kreativnost učenika;
- Negovati ljubav prema poslu i domovini, buditi ljubav učenika prema predanju usmenog narodna umjetnost.

Oprema: kasete sa muzička pratnja, prezentacija, izložba pletenih proizvoda.

Pripremni radovi: izrada prezentacija „Istorija pletenja“, izrada videa „Čarobne igle za pletenje“, videa „O maturantima naše škole“, priprema učenika za zaštitu svojih pletenih proizvoda.

Napredak događaja:

učenik: Postoji mnogo profesija na svetu!

Ko postati? Doktor? Učitelj?

Ustati na krilima do zvijezda?

Avaj! Nisu svi suđeni za to!

učenik: U svijetu postoji mnogo profesija

Koji put odabrati?

Da daš svoje srce za tvoju stvar

Živi, stvaraj, stvaraj

učenik: A sve počinje u školi

Za stolom, u tabla, i iznad konturne karte.

Od teškog zadatka, od domaćeg.

Do visina rada i hrabre smelosti.

učenik: Danas smo učenice

Sutra – pletilja

Krojačice, krojačice i vezilje

Ovo su najženstvenije profesije

Stvaranje ljepote je i ugodno i zabavno!

1. voditelj. Danas vas pozivamo u bajku. U neobičnu bajku koju je stvorio e uz pomoć riječi, te uz pomoć igala za pletenje i raznobojnih niti.

2. voditelj. Naša bajka je pletenje. Vjerujte mi, ovo je jedna od najzanimljivijih i najfantastičnijih bajki koje su stvorili ljudi. Samo što nam to nisu donela usta pripovedača, već magične ruke craftswomen

Pogledajte prezentaciju “Istorija pletenja”

1. voditelj. Ko je izmislio pletenje? Bilo je to davno.

Tokom iskopavanja jedne od drevnih egipatskih grobnica, arheolozi su otkrili pleteni komad pored zlatnih figurica i dragocjenih kutija. dječja čarapa. Štaviše thumb pletena odvojeno, kao rukavica, vjerovatno da bi se lakše navlačile sandale - slično današnjim papučama za plažu. Čarapa je stara oko 5 hiljada godina.

2. voditelj. Najvještijim pletiljama antike smatraju se nomadski beduini. Život ih je natjerao da pletu. Tokom dana je vruće u pustinji, ali su noći toliko hladne da bez toplu odeću nije dovoljno. IN kamilja dlaka nije bilo nestašice, samo smo morali pronaći način da to pretvorimo u odjeću. U početku su beduini pleli samo jednostavne stvari. Štaviše, muškarci su to radili, ženama se vjerovalo samo da predu vunu. Kad su pastiri rano ujutro izašli na pašu, sa sobom su svakako ponijeli loptu i igle za pletenje.

1. voditelj. Ovi pastiri su postavili temelje savremena rukotvorina- izmislio vazdušne petlje, način pletenja potpetica, razne vrste pletenja.

2. voditelj. Umetnost pletenja, nekada u Evropi, dugo vremena ostala privilegija muškaraca. Plemeniti vitezovi, vrativši se s turnira i skinuvši oklope, nisu smatrali sramotnim vođenje zimske večeri u svojim dvorcima pletenje. Španci, Škoti i Francuzi bili su poznati po svojoj visokoj veštini.

Video " Spokes - čarobnice»

1. voditelj. Volimo nositi ručno pletenu odjeću. Štaviše, pletenje, kako liječnici s pravom kažu, tjera tmurne misli, smiruje vas i popravlja raspoloženje. Prilikom pletenja, osoba pokazuje maštu u odabiru proizvoda, kombinacija boja, završetak.

učenik: Vidi, vidi -

Moja baka mi plete džemper.

I kod bakinih nogu,

Kako je živa lopta.

Siva, okrugle strane

Na pahuljastu loptu.

I brzo trči do vrata,

Kao lepinja u bajci.

Ja bih pobjegao, samo konac

Ne dozvoljava vam da pređete prag.

učenik: Iza petlje je petlja.
Prozirni vrisak igala za pletenje.
Proizvod je uvijen
Pod lepršanjem gvozdenih ptica.

učenik: Petlje će se utkati u čipku
I u toplim čarapama,
I u bluzama i rukavicama
Za cijelu moju porodicu.

učenik: Proizvod je uvrnut,
Dozivam mačku loptom.
Pod blagom škripom
Moj život prolazi.

2. voditelj: Sada vašoj pažnji predstavljamo izložbu proizvoda pletenih tokom časa pletenja „Djevojčice heklaju, pletu i pletu…”

Ljudi, recite nam nešto o svojim radovima.

Naučitetsa: Pletemo u rodnoj školi
Stvari koje su vam potrebne svuda:
Haljine, džemperi i jastuci,
Sve uređeno.

Naučitetsa: I držači za posuđe i salvete,
I presvlake za stolice,
Glorificiranje domovina,
Rusko prostranstvo.

Naučitetsa: imam "travnjak"
Evo moje salvete
Oh, i sviđa mi se
Sva mala djeca.

učenik: Neka naša rukotvorina
Donosi radost svima.
Daleko, dole besposlenost,
Sretan na poslu.

U chenitsa: Pokušat ćemo ponovo
Radite stvari sami
Hajde da pokušamo da kreiramo
Sa našim rukama.

Djevojke predstavljaju svoje proizvode.

1. voditelj: Ruski narod voli svijetle, lijepe stvari. Već znate da boje imaju svoju simboliku: crvena je boja radosti, života, ljubavi; žuta - posvećena suncu, zvijezdama, mjesecu; zelena - simbolizira proljeće; smeđa - plodnost tla.
Plele su i pevale naše bake i prabake u isto vreme. Hajde da pevamo dok radimo.

Grupa devojaka uzima točkove i peva narodnu pesmu.

Spinner
Pri slabom svjetlu
Vatra gori
Mladi spinner
Sjedi ispod prozora
Mlada, lijepa,
Smeđe oči,
Ruska pletenica je razvijena duž ramena.
smeđa glava,
Misli beskrajno
o čemu sanjaš?
Lijepa djevojka?
Pri slabom svjetlu
Vatra gori
Mladi spinner
Sjedi ispod prozora.

1. voditelj: Ništa vam ne pomaže da se opustite kao ruska narodna pesma.

Pevači pesama izlaze i izvode pesme.

Ditties

Isplela sam sebi džemper
ceo mesec ili dva.
Ali, nažalost, u mom radu
prošla je samo glava.

Ponovo sam ga previjao
ali pokušao sam, očigledno, uzalud:
ovaj put sam ušao u to
ne jedan, nego tri mene.

Ponovo sam odbacio posao.
to je bio zadnji put,
jer nit nekako
sve je isprepleteno.

Sve uvrnuto, namotano,
postaje beskorisna kao gruda.
Pokušao sam da se opustim
Samo sam pljunuo kasnije.

Teme su šteta, naravno, mnogo,
i da se iskupi za krivicu,
riješili smo gomilu linija
posvetiti ubogim nitima.

1. voditelj: Počinjemo igre „druženja“ (učenici igraju igrice uz muziku).

"Ko je spretniji"

Stolice su postavljene u krug. Na svaku stolicu se stavlja po jedna lopta, broj igrača po osobi je veći od broja stolica sa lopticama, a čim prestane muzika, svi grabe loptice, a oni koji nisu imali vremena napuštaju igru ​​itd. Pobjednik dobija nagradu.

"Ko je brži"

Oni koji žele da se igraju sjede na stolicama. Ispred njih su postavljene korpe sa kuglicama konca iste veličine. Istovremeno, uz muziku, svaki igrač počinje da premotava konce u novoformiranu loptu. Onaj ko najbrže premota unazad je pobednik (nagrada - pecivo, lizalica, pecivo itd.).

2. voditelj: Igrali smo, i sada Predlažemo da pogledate komična bajka"Clew".

Bajka "Zaplet".

Vodeći. Ne zna se u kojoj državi, koje godine su živjeli starac i starica. Živjeli su dobro i veselo. I sve bi bilo u redu, ali te godine je bila hladna zima.

Djed. Slušaj, stari, hladno je u kolibi. Barem bih mogao isplesti neke čarape, ili tako nešto.

Žena. Zašto da je pletem, starče, nemam pređe.

Djed. A ti idi u štalu i gledaj. Možda je nekim ovcama još ostalo malo vune.

Vodeći.Žena je otišla u štalu, ošišala vunu, oprala je, očešljala, prela, uvrnula, stavila loptu na prozor, pa otišla po igle za pletenje. Lopta je ležala i ležala na prozoru, postalo mu je dosadno, povukao je rezu i otkotrljao se na ulicu. Rola i pjeva:

Ja sam lopta, lopta
Ostrignuto od ovce,
Ima ogrebotina na grudima,
Okrenuta na kotaču,
Onda se razbesneo
Ostavio sam svoju baku
ostavio sam svog dedu...

Vodeći. A prema njemu je zec. Trlja šape i skriva uši od mraza.

Hare. Lopta, lopta, ispleću čarape od tebe!

Clew. Ne diraj me zeko, otpevaću ti pesmu!

(pjeva.) …………………………….

I ostaviću te, iskosa, čak i više.

Vodeći. Prije nego što je zec stigao da pomakne uvo, lopta se otkotrlja. Susreće ga vuk. Čak mu se i rep podvio od mraza.

Vuk. Zaplet, zaplet, ispleću čarape od tebe, dođi ovamo.

Clew. Ne diraj me vuko, otpevaću ti pesmu.

(pjeva.) …………………………….

A ostaviću te, siva, još više.

Medvjed. Lopta, lopta, čekaj, ispleću ti čarape!

Clew. Ne diraj me medo, otpevaću ti pesmu.

(pjeva.) ……………………………..

A ostaviću te, klinonogo, još više!

Fox. Mala loptica, slatka, lepa, pahuljasta. Čekaj, draga, ispleću čarape od tebe.

Clew. Ne diraj me lisice, otpevaću ti pesmu.

(pjeva.) ……………………………………………………………………

I ostaviću te, crvenokosa, još više.

Fox. Malo sam oglušio, draga moja, očigledno su mi uši začepljene od hladnoće. Sedi mi na šapu i opet pevaj svoju pesmu. Pesma ti je predobra i glas ti je kao Pugacheva...

Vodeći. Lopta joj je sjela na šapu, a lisica ju je zgrabila i odnijela u rupu. I niko ne zna šta se dalje dogodilo. Možda je isplela čarape, a možda i nije mogla. To je zeznuta stvar. Zahteva nauku. Možda neće uspjeti prvi put.

1. voditelj: A u našoj školi pletilja ne manjka i one još uvijek rade čuda. A nove pletačice rastu kako bi ih zamijenile.

učenik: Na časovima pletenja pletemo i heklamo razni proizvodi. Učestvujemo na izložbama narodne umetnosti. Pomaže nam da savladamo osnove profesionalna aktivnost.

2. voditelj: Mnogi maturanti nakon završene škole ulaze

na “Građevinsko-industrijskom koledžu” u Yoshkar - Oly i dobiti zvanje “pletač” trikotaža».

Pogledajte video "O maturantima naše škole"

1. voditelj: Nadam se da je naš današnji susret pomogao učesnicima takmičenja i gledaocima da nauče puno novih i zanimljivih stvari iz svijeta profesija „Pletač“. Hvala vam na pažnji!

Koristi mehanička sredstva rada - mašina za pletenje. Provjerava kvalitet pređe. Vrši pregled opreme. Uvlači i pokreće mašinu za pletenje. Mijenja igle, bobine, bobine, uvodi dodatne konce. Reguliše napetost i gustinu pletenja, eliminiše lomljenje niti i habanje tkanine. Prati rad mehanizama. Provjerava kvalitet proizvoda i kompletira ih. Tokom aktivnosti, kontinuirano se kreće u radnom prostoru i obavlja ručne operacije brzim tempom. Visokokvalificirane pletačice koje rade u modelarskim kućama i modelarnicama mogu zajedno sa umjetnikom-modnim dizajnerom razviti uzorke pletenih tkanja i izraditi modele prema skicama. Djelatnost karakterizira malo poslovnih kontakata (sa monterima alatnih strojeva, poslovođa smjene i sl.). Radi u zatvorenom prostoru. Karakteristika rada je monotonija, u kombinaciji sa potrebom za trenutnim prelaskom na precizno izvođenje radnji, vibracija i povećan nivo buka.

Trebao bi znati

Vrste pređe i njihova svojstva; klase i dizajn mašina za pletenje; vrste (broj) igala i njihov uticaj na kvalitet proizvoda; modeli i asortiman proizvoda i platna; vrste kvarova i uzroke njihovog nastanka. Mora biti sposoban da: reguliše rad mehanizama mašine za pletenje; podesite gustoću i napetost pletenja; eliminirati prekide niti; spriječiti i otkloniti nedostatke na proizvodu.

Profesionalno važne kvalitete

  • velika brzina motoričkih reakcija;
  • dobra koordinacija ruku i očiju;
  • sposobnost raspodjele pažnje i dugotrajne koncentracije u monotonim uvjetima.

Medicinske kontraindikacije

  • organi za varenje ( hronični gastritis, dijabetes);
  • bubrezi i urinarni trakt (nefritis);
  • mišićno-koštani sistem (hronični reumatizam, poliartritis);
  • nervni sistem(tumori centralnog nervnog sistema, meningitis);
  • organa vida i sluha (katarakte, strabizam).

Putevi do sticanja profesije

Visoka škola na bazi 9 razreda srednje škole.

Srodne profesije

Vezilac ručno, vezilac na mašinama za vezenje i poluautomatskim mašinama, vezilac mašinski, čipkarica, zanatlija ( umjetničko slikarstvo, minijaturni), operater mikro zavarivanja, rukovalac mašinama za punjenje, montažer poluprovodničkih uređaja, tkalac, šivač-mašinski operater.

Karakteristike profesije pletenja

Moderni svijet nudi mladim stručnjacima mnoge mogućnosti koje se ne mogu iskoristiti bez znanja i vještina u određenoj oblasti. Da biste postali istinski kvalifikovan i tražen specijalista, da biste sve svoje ideje i planove pretočili u stvarnost, potrebno je da budete profesionalac u odabranoj oblasti delatnosti i da stalno poboljšavate sopstveni nivo znanja i kvalifikacija.

Postoje zanimanja koja su se pojavila sasvim nedavno i zamijenila su manje relevantne specijalnosti, ali postoje određene oblasti koje se ne mijenjaju i stalno zahtijevaju uključivanje mladih kvalifikovanih kadrova. Moderne tvornice trikotaže rade na isti način kao i prije mnogo godina, s izuzetkom ažurirane opreme i naprednijih mašina. Fabrika za pletenje proizvodi vanjsku odjeću, pletena tkanina, posteljina, čarape, rukavice itd. A glavni radnici ovdje su pletilje.

Obim odgovornosti i priroda posla pletilja determinisani su asortimanom proizvoda koji se proizvode i sistemom održavanja opreme. Unatoč činjenici da pletači obavljaju različite funkcije u određenoj tvornici pletenja, rad pretpostavlja postojanje određenih općih odredbi.

Glavne radne operacije pletača su kao što su otklanjanje prekida niti, uvlačenje u mašinu pređom, zamena bobina, igala ili bobina, podešavanje gustine i napetosti pletenja. Pletačica već mora poletjeti na vrijeme gotovih proizvoda, staviti petlje proizvoda na iglu prilikom kvara, pratiti rad, tehničko stanje opreme i pratiti kvalitetu rezultirajućeg proizvoda. Za razliku od pletačica koje same pletu iglama za pletenje, heklanjem, u ovom slučaju posao nije kreativan - radnica ne čita časopise o pletenju , ne osmišljava dizajn proizvoda, već se više fokusira na tehničku stranu proizvodnje.

U pravilu, jedna pletačica servisira nekoliko automatskih strojeva odjednom, čiji broj ovisi o klasi opreme i vrsti određenih proizvoda. Za proizvodnju ove ili one vrste proizvoda namijenjena je posebna odgovarajuća oprema. Pletač mora pregledati i pripremiti mašine za rad, pratiti rad svih mehanizama i po potrebi izvršiti podešavanja.

Radno mesto pletača je deo radionice u kojoj su kompaktno smeštene sve mašine koje se servisiraju. S obzirom na to da pletačica u procesu rada mora koristiti mjerne šablone (provjera dimenzija proizvoda), makaze, odvijač, kliješta (zamjena igala), rese, četke za kosu, mora imati informacije o mogućnostima korištenja raznih alata i elementi.

Glavne osobine koje pletačica treba da ima su izdržljivost, figurativno pamćenje, dobro razvijeno prostorno razmišljanje, distribucija pažnje i visoka koncentracija, tačnost, visok nivo otpornosti na monoton rad. Za ovladavanje profesijom dovoljno je diplomirati na odgovarajućem fakultetu u srednjem specijaliziranom ili visokom obrazovanju. obrazovne ustanove.

Sažetak lekcije

PUNO IME.
Tema: "Tehnologija"
Klasa: 6
Lekcija br. 42

edukativni: upoznati učenike sa razne vrste petlje;Naučiti elemente i vještine pletenja.

edukativni: razvijati samostalno razmišljanje,kognitivna interesovanja, intelektualne sposobnosti.
edukativni: negovati urednost, urednost i estetski ukus.

UUD

Lični: izgraditi vještine samostalan rad i rad u grupi pri izvođenju praktičnog kreativnog rada.

Regulatorno: A Proces kognitivne i radne aktivnosti planiran je na algoritamski način.

Komunikativna: R regulišu sopstvene aktivnosti usmenim govorom.

kognitivni: O ovladati algoritmima i metodama za rješavanje organizacijskih, tehničkih i tehnoloških problema; elementi naučne organizacije rada, oblici aktivnosti koji odgovaraju kulturi rada i tehnološkoj kulturi proizvodnje.

Planirani rezultati

Lični: Intelektualna aktivnost - intelektualne vještine koje omogućavaju učeniku da samostalno i odgovorno donosi odluke u situacijama obrazovnog i ličnog izbora.Komunikacijske vještine - ovladavanje osnovnim metodama aktivnosti neophodnih za pozitivnu komunikaciju.Odgovornost i prilagodljivost - lični kvaliteti, omogućavajući vam da djelujete produktivno kako biste ostvarili svoje ciljeve u skladu s pravima, potrebama i ciljevima ljudi oko vas.

Predmet: . Izrada šema za podvezice i čarape pomoću igala za pletenje (ravne i kružne) prema tehnološkoj dokumentaciji. Razvoj kognitivnih interesovanja i intelektualnih sposobnosti.

Ovladavajući vještinama rada sa različitim izvorima informacija (tekst, instrukcija), organizirajte vlastite informativne aktivnosti i planirajte njihove rezultate.

metasubjekt: 1. Kognitivne akcije - uključuju radnje istraživanja i odabira potrebnih informacija, njihovo strukturiranje.

2. Komunikativne akcije - pružiti mogućnost saradnje - sposobnost da se čuje, sasluša i razume prijatelj, planira i sprovede koordinirana implementacija zajedničke aktivnosti, međusobno kontrolišu jedni druge postupke, umeju da pregovaraju, pravilno izražavaju svoje misli u govoru, poštuju svog prijatelja i sebe u komunikaciji i saradnji.

3. Jačanje vještina rada sa informacijama - pronalaze, analiziraju, upravljaju, procjenjuju i prezentiraju informacije.

Vrsta lekcije

Učenje novih znanja

Osnovni koncepti

knitter.

Interdisciplinarne veze

istorija, književnost, matematika, likovna umetnost

Resursi: osnovni dodatno

nastavne i tehnološke kartice za pletenje facijalnog pletiva, purl loops, pređe različite boje i teksture

Koraci lekcije

Aktivnosti nastavnika

Aktivnosti učenika

UUD

    Stage

Organizacijski

Dobar dan momci!.

Molim vas da provjerite kako je vaš organiziran radno mjesto

Obilježava prisutne.

Samoopredjeljenje

2-fazna. Ažuriranje.

1) Koje vrste pređe poznajete?

2) Kako odabrati pravi alat za pletenje u zavisnosti od debljine konca?

3) Kako pravilno rukovati proizvodima, pletene, nakon završetka pletenja?

Sensemaking.

Postavljanje zadatka učenja na osnovu onoga što je već poznato i savladano, a što je još nepoznato

3. Iskaz obrazovnog problema

Određivanje teme lekcije

Nastavnik demonstrira pleteni proizvodi.

Danas imamo nova tema iz sekcije za umjetnost i zanat.Poslušajte poslovice i formulirajte temu:

Ptica je crvena svojim perjem, a pletačica svojom vještinom

Gdje god se pletač okrene, vrti se i udica.

Pletačica plete na petlju, ali je zadovoljna

Postoji mnogo ideja za svakog pletača.

Pletačica nije imala problema, ali je kupila klupko pređeI pokušavate formulirati svrhu naše lekcije)

Isplela sam sebi džemper
ceo mesec ili dva.
Ali, nažalost, u mom radu
prošla je samo glava.
Ponovo sam ga previjao
ali pokušao sam, očigledno, uzalud:
ovaj put sam ušao u to
ne jedan, nego tri mene.

Ponovo sam odbacio posao.
to je bio zadnji put,
jer nit nekako
sve isprepleteno .

Gledajući pletene predmete. Razmislite o značenju poslovica. Odredite obrazovni problem lekcije.

Formulirajte temu lekcije.

Svrha naše lekcije : Oupoznaju se sa zanimanjem pletilja i na originalne načine pletenje

Samostalna identifikacija kognitivnog cilja.

Sposobnost izražavanja svojih misli dovoljno potpuno i tačno

4.Učenje novog gradiva.

Pletelje su tražene u fabrikama, pletačkim radionicama i privatnim radionicama dizajnera odjeće. Ponekad su pletači privatni poduzetnici koji rade od kuće.

Glavna odgovornost pletači u fabrici - kompletirajte proizvod u skladu sa tehničkim specifikacijama. Majstor provlači mašinu za pletenje, počinje sa radom i prati kvalitet pređe. Ponekad je tokom rada potrebno podesiti gustinu tkanine, promijeniti igle ili uvesti dodatne niti.

Pletenje kod kuće je 100% prava stvar. Pletačica može samostalno razviti stil proizvoda, odabrati niti i pribor. Ili može ispunjavati narudžbe na osnovu gotovih šablona.

Važni kvaliteti

U radu pletilja važna je dobra koordinacija prstiju, pažnja, sposobnost koncentriranja na detalje, spremnost na monoton rad, tačnost i odgovornost.

Slušam

Sposobnost izolacije potrebne informacije, sistematizirati novo gradivo..

Minut fizičkog vaspitanja

I sada su tiho ustali,

Dižemo ruke gore,

A onda ih spuštamo.

A onda ćemo ih odmotati

I brzo ćemo vas stisnuti do nas.

Sad požuri, požuri

Pljeskajte, pljesite veselije.

Performanse praktičan rad pod vodstvom nastavnika.

Pravila za pletenje

Prvo pravilo.

Prva petlja se uvijek uklanja na desnoj igli bez pletenja.

Drugo pravilo .

Face loop vezan iza zadnjeg zida.

Treće pravilo.

Posljednji ubod u redu plete se u zavoj.

Set petlji.

Pletenje bilo kojeg proizvoda počinje setom petlji. Sada ćemo pokušati baciti petlje. Prvo, moramo znati koju dužinu konca trebamo uzeti. Na primjer, za uzorak od 10 cm, otprilike trebate uzeti 20 cm konca, što znači dvostruku širinu proizvoda.

Vizuelno prikažite skup petlji.

(Ako skup petlji nije jasan, pokažite video)

Pokažite na slajdovima i pokažite na iglama za pletenje kako pravilno bacati šavove .

Prilikom bacanja na petlje koristimo obje igle za pletenje tako da se pri pletenju prvog reda petlje ne stežu, već labavo priliježu iglicama za pletenje. Bacamo 12 petlji. Ovo je otprilike 6-7 cm, uzmite slobodan konac od otprilike 15 cm.

Pogledajte kako su djevojke radile svoj posao.

Učenici gledaju dijagrame i slušaju objašnjenje nastavnika.

Individualni rad

Razvijanje praktičnih vještina u pletenju. Razvijanje praktičnih vještina u pletenju.

7 - Faza refleksije

Organizuje diskusiju o rezultatima rada, rješenjima Organizuje diskusiju o rezultatima rada, rješavanju problema, ostvarenju cilja

- Danas sam saznao(e)__________________________

uspio sam______________________

Bilo je teško _______________________

Iznenadilo me ________________________

Bilo je zanimljivo____________________

Sada mogu __________________________

Ja biram raspoloženje na času

Svjesno donositi zaključke

Izraziti vlastito mišljenje o radu i postignutim rezultatima

Ocijenite ispravnost izvršenih radnji, unesite potrebne rezultate i ispravite ih

Izvršite završnu kontrolu

Moralna i etička orijentacija, procjena asimiliranih sadržaja, osiguranje ličnog moralnog izbora.

Ocjenjivanje (identifikacija i svijest učenika o onome što je već naučeno i šta tek treba naučiti, svijest o kvalitetu i nivou asimilacije.

Zadaća

Pitanja i komentari zadaća

Oni percipiraju informacije.

Svesno beležite informacije

Prvi spomen krojaca datira iz 3. vijeka prije nove ere. Istorija tvrdi da su bili Grci. U srednjem vijeku bio je dobar krojač poštovana osoba i bavio se krojenjem odjeće za elitu, uključujući i kraljevsku porodicu. U 15. veku je formulisan koncept „mode“ i tada su krojači stekli poseban statusmodni dizajneri. Dakle, ko je profesionalni krojač i koje kvalitete treba da ima da bi postao jedan od najboljih?

Krojač je osoba koja se školovala u srednjoj stručnoj obrazovnoj ustanovi ili završila kurseve krojenja i šivanja. Ali stjecanje diplome, nažalost, nije dovoljno za postizanje uspjeha. Profesionalne kvalitete u ovoj specijalnosti su veoma važne, bez kojih je vrlo teško nešto postići.

Najvažnija stvar u ovoj profesiji je istrajnost i pažnja . Bez toga nema šta raditi u krojačkoj profesiji. Ako nemate strpljenja, nećete moći da završite nijednu stvar. Odsutnost će dovesti do mnogih grešaka, od kojih se neke ne mogu ispraviti, a može dovesti i do povreda. Osim toga, krojač mora imati održivo smirenost . Zašto? Da, jer njegovu pažnju ne bi trebalo ometati neočekivani prekidi.

Još jedan kvalitet koji morate imati - tačnost . Ovdje nema potrebe objašnjavati, samo zamislite, na primjer, nasumično sašiven sako s nitima koji vire iznutra.

Mora da se razvio krojač percepcija boja I taktilne senzacije . Samo na taj način će se moći nositi sa nijansama i naučiti odrediti sastav tkanine dodirom. A ovo je obavezno u ovoj specijalnosti.

Krojač mora stalno pratiti proces šivanja, pa je to vrlo važno motoričke sposobnosti i viziju . Mora postojati dobra koordinacija u rukama i oči moraju moći vidjeti da su veličina i učestalost šavova ispravni. Nestabilna ruka će dovesti do pojave zakrivljenih linija, što je nedostatak proizvoda.

Odlična vizija mora doći s dobrimočni mjerač I osećaj za simetriju , inače se greške ne mogu izbjeći.

Sve navedeno je obavezno za krojača, ali za dobrog krojača je neophodno kreativno razmišljanje . Samo uz njega može stvoriti nešto novo, dizajnirati stvari iz verbalnog opisa i dostići nove visine ove profesije i zvanja modnog dizajnera.

Osoba s takvim kvalitetima u stanju je da sašije kvalitetnu, raznoliku odjeću za svakoga odabirom pravih tkanina i stilova, što je ono što stječe povjerenje i priznanje njegovih klijenata.



greška: Sadržaj zaštićen!!